Kresba prašnou kriedou -kocúr

Kresby prašnou kriedou začínam náčrtom kresleného objektu mäkkou ceruzkou na bežný kancelársky papier, alebo na jemnozrnný papier priamo určený na kreslenie ceruzkou alebo pastelkami, najčastejšie formátu A4 alebo A3. Nafotený postup nájdete na stránke .

Ako predlohu používam buď bežé fotografie alebo mám predlohu otvorenú na PC, čo má výhodu, že si môžem zväčšovať detaily fotografie. Čím je fotografia kvalitnejšia, tým detailnejšia je kresba. Prašné kriedy na väčšie plochy používam valcové a na detaily kriedy v ceruzke.

Začínam kresliť hlavnú časť fotografie, napr. portrét, pozadie robím až nakoniec. Postupujem zhora a kreslím po častiach, aby som si nerozmazal hotové časti kresby. Najskôr si ako podklad nanesiem vrstvu v jednej farbe podobného odtieňa ako je na fotografii a následne ju miešam s ďalšími odtieňmi, aby som dosiahol čo najreálnejšiu farbu. Hotové časti kresby si niekedy zakrývam čistým hárkom papiera.

 

Na dosiahnutie plynulých prechodov medzi farbami kresbu rozotieram vatovými tampónmi, tyčinkami a najmenšie detaily papierovým roztieradlom. Zvyšnú kriedu odfukujem, prípadne používam na jej odstránenie jemný štetec. Prašnú kriedu je možné gumovať bežnou mäkkou prípadne plastickou gumou, detaily gumou v ceruzke. Po skončení kresbu fixujem proti rozmazaniu nastriekaním fixatívu.

Na suchej kresbe ešte zvýrazním niektoré detaily, ktoré môžu po nastriekaní fixatívom zaniknúť, hlavne jemné biele časti, napr. lesk očí. Na zarámovanie je vhodné použiť antireflexné sklo, ktoré neodráža svetlo a kresba je dobre viditeľná zo všetkých uhlov. Kocúr na priloženej fotografii je nakreslený na papier formátu A4, čistý čas práce bol cca 12 hodín.

Autorom článku je Stanislav Mikulička jeho tvorbu nájdete na adrese : http://ceruzky.webnode.sk/

 

  1 comment for “Kresba prašnou kriedou -kocúr

  1. Maťa
    26. mája 2012 at 10:28

    Ahoj kresby sú úžasné popis pochopiteľný… Ale chcela som sa spýtať, bohužiaľ výbavú na kreatívnejšie maľovanie nemám. Po ruke mám iba klasické pastelky, gumy, ceruzky a tak… Dalo by sa to nejak aj s pastelkami vymaľovať alebo len prašnými kriedami ???

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.