Ako kresliť fúzy

Pri kreslení fúzov je podobný postup ako pri kresbe vlasov, preto si z tohto tutoriálu môžeš odniesť rady aj na tento účel.

Pri kresbe brady je potrebné uvedomovať si tvar čeľuste ktorú fúzy pokrývajú. Pozri si ako taká čelusť naozaj vyzerá. Musíš si všímať najme časti ktoré sú k nám najbližšie a ktoré naopak ďalej. Je dôležité si uvedomiť že fúzy nerastú vertikálne (rovno zhora – dole) ale prispôsobujú sa svojím rastom povrchu a tvaru brady. Preto nikdy nekresli fúzy tak, žeby si iba ťahal čiarky smerom dole v rovnakom smere. Nebude to pôsobiť realisticky a tvár nezíska na objeme. Preto hneď na začiatku si musíš všimnúť ako také chĺpky brady rastú.

flat-lines

Môžeš to urobiť ako zámer aby si ozvláštnil svoju kresbu. Ale nebude pôsobiť realisticky.
56649ca52f18c389a39a12f0ac018f9b

Kopíruj tvar! Koža tváre sa niekedy, napríklad pri úsmeve, jemne nakrčí a preto je potrebné aby si tam toto nakrčenie kože naznačil aj smerovaním chĺpkov fúzov. Pozri si priložený obrázok a všímaj si ako sú jednotlivé chĺbky vzhľadom na ich umiestnenie inak smerované.shadow-in-line

Chĺpky nad perou rastú inak ako chĺpky pri kútikoch úst a inak na brade. Musíš sledovať realitu aby si ju dokázal aj znázorniť. Začni kopírovaním príkladov v tomto článku a dávaj si pozor aby si chĺpky smeroval tak, ako sú tam naznačené. Tak sa to najlepšie naučíš keď sa budeš musieť sústrediť pri kreslení.

Krok 1

Ak si si naštudoval základné pravidlá rastu fúzov môžeš prejsť na kresbu celkovej brady. Začneš však najskôr s kresbou čeluste – tváre a potom kože ktorá sa nachádza pod bradou. Všimni si ukážku kde je znázornený dopad svetla a tieňa vzhladom na osvetlenie brady. Takto nejako by si si mal vytieňovať aj svoj podklad pre fúzy.

V Obrázku kde už máš zobrazené kroky 1-4 ti autor ukázal troch jednoduchšiu verziu kde rovnakým tónom šedej vyplníš celú bradu. Tento postup je dobrý ak chceš bradu urobiť hustejšiu, ale ak ju chceš urobiť redšiu odporúčali by sme ti dať si záležať na podkladovom tieňovaní. Ak je brada/fúzy redšie pokožka tam totiž zohráva veľkú rolu tým že je z časti viditelná.

face-shadowbeard_step_1_to_4_by_paul_shanghai-d6t3qzh

Krok 2

V tomto kroku si daj pozor aby na miestach ktoré sú trochu vpadnuté, hlavne pri tvári chudšieho človeka, je oblasť tmavšia. Čím je niečo viac vpredu dopadá na to viac svetla ako na niečo čo je po prvé viac zatienené  vyčnievajúcou časťou, alebo sa k tomu svetlo dostane nie v tak silnej intenzite.

Krok 3

Začneš tvoriť fúzy. Ceruza musí byť ostrá! Sleduj už spomenuté obrázky kde ti ukazujeme smerovanie chĺpkov. Chĺpky sa kreslia ako rastú, to znamená smerom od hora -miesto z kadiaľ konkrétny chĺpok rastie- dole, tak ťaháš aj ceruzu.

Pri tvorbe svetlejších častí, ako aj svetlých chĺpkov požiješ gumu. Zober si nejakú menšiu alebo ostrejšiu časť aby sa ti s ňou dobre pracovalo na papieri. Keďže tvoj celý povrch brady by mal byť v tejto chvíli plne vyplnení istým odtieňom sivej a už nejakým množstvom fúzov, gumou túto sivú odoberáš a pracuješ s ňou ako s ceruzou keď kreslíš chĺpky len v tomto bode ich robíš negatívne- bielo (obrázok nad textom). Pomôže to v plastike. Robíš biele chĺpky iba tam kde svieti najviac svetla čiže hlavne na časti tváre ktoré sú viac vpredu alebo je tam väčšia plocha bez niečoho čo by na ňu vrhalo tieň.

daysgrowthKrok 4

Teraz tieto vyblednuté chĺpky zmiešame zase s tmavšími. Používaš ceruzu napríklad B4. Hustota týchto tmavších chĺpkov, čo sa týka celej oblasti tváre, závisí od svetlosti a farebnosti brady. Blond brada nebude až tak plná tmavých ťahov ako čierna.

Vyžívaním kombinovania spôsobov v 3. Krok a 4. kroku, správnym sledovaním smerovania na dobrom podklade brady, sa ti iste podarí docieliť tvoju konkrétnu predstavu brady ktorú si chcel. Nieje to ťažké, len si uvedomiť pár pravidiel, mať vždy naostrenú ceruzu a chuť kresliť a iste to zvládneš 🙂

beard_step_5_to_8_by_paul_shanghai-d6t3qzc3d0610a892f667f3bae7a9b565e742d9 d7e3f6b513bd28d53ee8a14801c00351 757f2a2de96379d287638483812f4241 a2292e278c91e491549e9f5b68bb4388 DS008-White-Beard-Photo-Reference (1) hqdefault Gabriel Picolo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.