7 dôvodov prečo mať Skicár

Založte si skicár. Toto je asi najdôležitejšia a najviac zabúdaná podmienka kreatívneho života umelca. Radi kreslíte a kreslíte možno aj veľa, ale kým nemáte skicár prichádzate o dôležitý bod vo vašej tvorbe.

1. Stále so sebou

 Skicár je úžasný v tom že si ho môžete zobrať všade so sebou. Založte si A5 alebo A4 skicár a majte ho stále v kabelke alebo ruksaku. Vždy keď budete musieť niekde čakať alebo vás napadne nečakaná inšpirácia siahnete len do tašky a máte o zábavu postarané a nápad sa nestratí. Inšpirácie sú všade a nie vždy sa nájde čas na to ich zachytiť, preto je dôležité urobiť to vtedy kedy ten čas máte.

2. Tvorenie mimo domu

 Sadnete si niekde v parku a môžete kresliť prírodu alebo okoloidúcich ľudí. Nakreslite vaše obľúbené miesta alebo kamarátov. Sedíte v kaviarni a niečo vás zaujme? Kreslite! Samozrejme tu nevytiahnete temperové farby a celú debničku farbičiek, ale to zase nie je podmienkou dobrého umenia.

3. Nebáť sa chýb

Skicár je úžasná vec aj preto, pretože vás neobmedzuje tak veľmi ako veľký formát papiera alebo plátna. Tu na sa nemusíte báť že niečo pokazíte alebo sa pomýlite. Ak sa pomýlite v skicári netrúchlite, je to iba skica. Skica je na to aby ste si niečo premysleli, aby ste rozvíjali váš nápad ktorý neskôr spracujete do niečoho veľkého, alebo na to aby ste v rýchlosť zachytili nejaký okamih ktorý vás práve v tej chvíli zaujal.

4. Rozvíja nápady

 Ak tvoríte na veľký formát je málo pravdepodobné že už tvorený obrázok posuniete niekde inde. Samozrejme keď  kreslíte, pár zmien nastane ale malých. Vzhľadom na náhody a okolnosti nikdy nebude vaša práca práve taká akú si ju predstavujete v hlave. Je však dobré ak si ju najskôr načrtnete a usmerňujete v skici. Je ľahšie robiť na niečom čo sme si už na rýchlo urobili niekde inde v zmenšenej verzii. Pri skici vidíte ako je potrebné kresbu uložiť na formát aby pôsobila čo najzaujímavejšie a zmestila sa tam. Aj figúra je ľahšia ak si ju najskôr načrtnete niekde inde. V malých skiciach sa proste omnoho lepšie plánuje ako keď na to idete priamo na plátno.

5. Urobíte toho omnoho viac

Nielen preto lebo kreslíte menšie veci  alebo ich menej rozpracúvate bude výsledok tvorby omnoho rozsiahlejší. Určite ste si už všimli rozdiel kresby na ktorej si dávate extra záležať a kresby ktorú možno vytvoríte niekde na roh zošita cez vyučovanie. Tá druhá je uvoľnenejšia a niekedy aj zábavnejšia. Robíte to na čo máte práve chuť, nepokračujete v tom čo ste minule nedokončili ale to k čomu vás práve ťahá.

6. Všetko spolu

 Už sme spomínali rohy zošitov v školách. Prelistujete si učebnice, zošity, účtenky,…. a všade malá kresbička. Viete čo sa s týmito kresbami pri najväčšej pravdepodobnosti stane? Stratia sa. To by bola samozrejme škoda. Preto je super keď už kreslíte, kresliť do skicára. Máte to všetko pokope a všetko pekne spolu. Nič nestratíte a nič nezabudnete.

7. Skicuj ako majster

 Síce sa to nezdá a niekedy sa na to zabúda ale každý známy umelec má svoje vlastné skice. Picasso, Rembrandt, Warhol,… všetci mali skicáre. Nedáva sa to až tak do povedomia lebo od týchto autorov vídame zväčša iba ich najznámejšie dokončené diela. Ale skicár bol počiatok týchto diel. V dnešnej dobe nie je raritou stretnúť sa v galérii s vytrhnutými stránkami zo skicárov známych umelcov. Stávajú sa niekedy vzácnejšími ako samotné dokončené diela lebo môžeme vidieť postup práce a rozmýšľanie autora. Už len to ukazuje aké dôležité je vlastniť skicár a nebáť sa ho použiť.

Skicár neznamená bežať do najbližšieho kreatívneho obchodu a kúpiť najdrahší aký tam majú. Niekedy stačí obyčajný zošit do školy bez linajok iba na tento účel, alebo diár. Skicár si nejako ozdobte aby sa vám páčil a spolu s ním do tašky od teraz hádžte aj pár cerúz alebo pier. 🙂

tumblr_n7c9bbzc1r1rawqtoo1_1280

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *